Posts From admin

Back to homepage
Настани

Света Литургија за покојниот Емануеле Ферарио

На 11 јули 2020 година во просториите на Радио Марија се служеше света Литургија по повод смртта на основачот на Светското семејство Радио Марија г-дин Емануеле Ферарио. Светата Литургија ја

Настани

Довидување, драг Ферарио

Драг Ферарио, поради вас денес се чувствуваме посилни од било кога, денес Радио Марија Македонија Ви искажува едно големо БЛАГОДАРАМ за сѐ што направивте христијанскиот глас да допре насекаде. Горди

Настани

Почина основачот на Радио Марија Емануеле Ферарио

Емануеле Ферарио основач и почесен претседател на Радио Марија почина на 8 јули во 89 година од животот. Италијанскиот претприемач Емануеле Ферарио го основа во 1998 година Светското семејство на

00:00 Слушате Радио Марија

00:10 Света Бројаница (р)

00:40 Минути за здравјето (р)

02:00 Во потрага по верата(р)

02:15 Емисија Амвон

02:30 Вести На Радио Марија Македонија(р)

03:00 Бројаница на Божјото милосрдие (р)

04:00Слово за Бога(р)

04:30 Културен информатор(р)

05:30 Во потрага по верата (р)

06:00 Света Бројаница (р)

07:00 Вести на Радио Марија Македонија (р)

07:30 Емисија Амвон

07:45 Утринска молитва

07:55 Најава на програма

08:00Сервисни информации

08:30 Утринска информативна програма

10:30 Слово за Бога

11:15 Пладневна емисија Моли и работи

12:17 Најава на програма

12:30 Отворена програма

13:30 Културен информатор

14:30 Вести на Радио Мaрија Македонија

15:00 Бројаница на Божјото милосрдие.

15:30 Разговор за тебе и мене

16:45 Во потрага по верата

17:00 Света Бројаница

17:30 Локални вести

18:00 Света литургија

19:00 Здраво деца

19:45 Света бројаница во чест на Марија од Назарет

20:30 Минути за здравјето

21:30 Слово за Бога (р)

22:00 Вечерна молитва

22:30 Света Бројаница (р) 

22:55 Најава на програма

23:00 Моли и работи (р)

Настани

Разговор на тема Кукуш, кукушани и бежанци

Имавме прекрасен разговор со одличен соговорник, г-ѓа Нада Бајрактарова, на една многу емоционална тема за многу струмичани: Кукуш, кукушани и бежанците. Одбележуваме 107 години од македонската Голгота – прогонот на

Настани

Видео конференција по повод една година од посетата на папата Фрањо во Македонија

По повод првата годишната од историската Апостолска посета на папата Фрањо на Македонија, Католичката црква во четврток 7 мај 2020 година со почеток во 11.00 часот организира онлајн видео конференција,

Настани

Месец мај е посветен на Пресвета Богородица

Драги слуштели на Радио Марија, Се наоѓаме во месец мај, кој Црквата посебно го посветува на Пресвета Богородица. А Македонија и македонскиот народ се посветени  токму на неа. Неговото опстојување

Настани

Писмо на папата Фрањо до сите верниците за месец мај – месецот на посветен на Богородица

Папата Фрањо упати писмо до верниците за месецот мај, кој е посветен на Богородица, повика на молитав во бробата против корона вирусот и препорача две молитви, кои би можеле да

Настани

Преноси од Страстната седмица на Радио Марија

Католици.мк ги информира своите читатели дека на својата интернетска страница и facebook профилот ќе ги преземе и пренесува од Радио Марија богослужбите во Страстната седмица, кои ќе бидат преесувани од

Настани

Воскресна честитка на бискупот Стојанов

Проследете го обраќањето на Скопскиот бискуп и Струмичко- скопски епарх, монс. Киро Стојанов по повод празникот Воскресение Христово