Posts From admin

Back to homepage
Настани

Вистински пост или само формалност?!

Со започнувањето на Великиот пост се упатуваме на едно свето патување кое нѐ води до Воскресението Христово. Ни се нуди прекрасна можност да го преиспитаме нашиот духовен живот, нашите внатрешни

Настани

Започна божиќната акција „Ѕвездено небо за Исус“

Оваа година може да учествувате во божиќната акција „Ѕвездено небо за Исус“ донирајќи електронски

Настани

Ден за молитва и пост

Во петок 11 декември 2020 година Радио Марија повикува на пост и молитва. Молитвената иницијативата е со благослов на епископот монс. д-р Киро Стојанов, кој воедно ќе ја предводи Светата

Настани

Пастирско писмо на бискупот Стојанов за Божиќниот пост – Адвент

Пастирско писмо до свештенството, монаштвото и до сиот верен народ на Скопската бискупија и Струмичко-скопската епархија Успение на Пресвета Богородица по повод Божикниот пост, односно Адвент 2020 година

Uncategorized

Почина поранешниот директор на Радио Марија, монс. Антун Циримотиќ

Во раните утрински часови на празникот свети апостоли Симон и Јуда Тадеј, 28 октомври 2020 година, во Скопје премина во домот на Отецот свештеникот на Скопска бискупија, монс. Антун Циримотиќ.

Настани

Света Литургија за покојниот Емануеле Ферарио

На 11 јули 2020 година во просториите на Радио Марија се служеше света Литургија по повод смртта на основачот на Светското семејство Радио Марија г-дин Емануеле Ферарио. Светата Литургија ја

Настани

Довидување, драг Ферарио

Драг Ферарио, поради вас денес се чувствуваме посилни од било кога, денес Радио Марија Македонија Ви искажува едно големо БЛАГОДАРАМ за сѐ што направивте христијанскиот глас да допре насекаде. Горди

Настани

Почина основачот на Радио Марија Емануеле Ферарио

Емануеле Ферарио основач и почесен претседател на Радио Марија почина на 8 јули во 89 година од животот. Италијанскиот претприемач Емануеле Ферарио го основа во 1998 година Светското семејство на

00:00 Слушате Радио Марија

00:10 Света Бројаница (р)

00:40 Минути за здравјето (р)

02:00 Во потрага по верата(р)

02:15 Емисија Амвон

02:30 Вести На Радио Марија Македонија(р)

03:00 Бројаница на Божјото милосрдие (р)

04:00Слово за Бога(р)

04:30 Културен информатор(р)

05:30 Во потрага по верата (р)

06:00 Света Бројаница (р)

07:00 Вести на Радио Марија Македонија (р)

07:30 Емисија Амвон

07:45 Утринска молитва

07:55 Најава на програма

08:00Сервисни информации

08:30 Утринска информативна програма

10:30 Слово за Бога

11:15 Пладневна емисија Моли и работи

12:17 Најава на програма

12:30 Отворена програма

13:30 Културен информатор

14:30 Вести на Радио Мaрија Македонија

15:00 Бројаница на Божјото милосрдие.

15:30 Разговор за тебе и мене

16:45 Во потрага по верата

17:00 Света Бројаница

17:30 Локални вести

18:00 Света литургија

19:00 Здраво деца

19:45 Света бројаница во чест на Марија од Назарет

20:30 Минути за здравјето

21:30 Слово за Бога (р)

22:00 Вечерна молитва

22:30 Света Бројаница (р) 

22:55 Најава на програма

23:00 Моли и работи (р)

Настани

Разговор на тема Кукуш, кукушани и бежанци

Имавме прекрасен разговор со одличен соговорник, г-ѓа Нада Бајрактарова, на една многу емоционална тема за многу струмичани: Кукуш, кукушани и бежанците. Одбележуваме 107 години од македонската Голгота – прогонот на